Should Naturalmaid continue to sell only the gallon-size plain yogurt (sell as is), or convert the plain yogurt into individual-size portions of fruited yogurt (process further)? Why?

xhibits
exam
Answer Sheet
poster
Department Statistic
Direct Cost
DC
Sq Ft.
Rev$
Using the information on the Oakmont Clinic found on worksheet 3 (labeled “Exhibits” starting on Cell A100) compute the profit or loss for the EKG department after allocating overhead cost from the cost centers to the revenue (profit) centers.
MD hospital is a non-profit 501(c)(3) corporation. They have been given a $50,000 per year perpetuity for nursing education by the estate of a wealthy patron. Assuming the discount rate is 10%, what is the present value of the contribution.

Document Preview:

exhibits
exam
Answer Sheet
poster
Department Statistic
Direct Cost
DC
Sq Ft.
Rev$
Using the information on the Oakmont Clinic found on worksheet 3 (labeled “Exhibits” starting on Cell A100) compute the profit or loss for the EKG department after allocating overhead cost from the cost centers to the revenue (profit) centers.
MD hospital is a non-profit 501(c)(3) corporation. They have been given a $50,000 per year perpetuity for nursing education by the estate of a wealthy patron. Assuming the discount rate is 10%, what is the present value of the contribution.
Administrative Services
For problems 3-8 use the Financial Statements for Memorial Hospital found on worksheet 3 (labeled exhibits).
Current Ratio (Regional Benchmark Standard = 1.80)
Quick Ratio (Regional Benchmark Standard = 1.28)
#

Making sell as is or process further decisions Naturalmaid processes organic milk into plain yogurt. Naturalmaid sells plain yogurt to hospitals, nursing homes, and restaurants in bulk, one-gallon containers. Each batch, processed at a cost of $800, yields 600 gallons of plain yogurt. Naturalmaid sells the one-gallon tubs for $7 each and spends $0.16 for each plastic tub. Naturalmaid has recently begun to reconsider its strategy. Naturalmaid wonders if it would be more profitable to sell individual-size portions of fruited organic yogurt at local food stores. Naturalmaid could further process each batch of plain yogurt into 12,800 individual portions (3/4 cup each) of fruited yogurt. A recent market analysis indicates that demand for the product exists. Naturalmaid would sell each individual portion for $0.54. Packaging would cost $0.07 per portion, and fruit would cost $0.11 per portion. Fixed costs would not change.

Requirement

1. Should Naturalmaid continue to sell only the gallon-size plain yogurt (sell as is), or convert the plain yogurt into individual-size portions of fruited yogurt (process further)? Why?

No matter what kind of paper writing service you need, we’ll get it written. Place Your Order Now!
Open chat
1
Homeworkshine.com
Hi, leave your contact for future assistance. We shall help you immediately our support gets your message.